News Magazine         Read The Latest Newsletter       New Resources        Our Premium Products

Get Printables / Resources

Video Lesson

Flashcards!

The Ultimate Resource

Pop Song eBook

Our Weekly Magazine

Guess The Movie Cards

Project Peace

Resources And Discussion

Online Course Management System - FREE. Would you use it?

Started by ddeubel in Websites / links / access to new resources / communities.. Last reply by Mitchell Lee Feb 12. 7 Replies

I'd like to know how many teachers would use a completely free course management system , if offered here? Meaning, you can create a course there,…Continue

Tags: atutor, technology, online, ecourses, elearning

SITE OF THE DAY - HUNDREDS OF THE "BEST" - Teaching Recipes

Started by ddeubel in Websites / links / access to new resources / communities.. Last reply by Nadeem Nawaz Jul 16, 2019. 102 Replies

We are now in our 3rd edition of "Site of the Day"! Hundreds of the best sites for teaching/learning. See #1 and…Continue

Tags: collection, list, web 2.0, resources, websites

ABCs - Alphabet Resources or Ideas?

Started by NEWS NOW in Teaching and Methodology. Last reply by Amelia Meirizka Jun 20, 2019. 73 Replies

I guess the alphabet is our bread and butter.Got any good ideas for teaching it or using it…Continue

Tags: children, abc, kids, phonics, reading

Learning Designs

Started by Elise in Teaching and Methodology Mar 27, 2019. 0 Replies

I was wondering what you all thought of learning designs pertaining to English language teaching? What are the ways in which you design your lessons to achieve better learning in your students?Continue

About

Price Game

This is a fairly easy game to play that kids enjoy a lot. You can play it different ways but here is the main outline. Think of the game show "The Price Is Right".

First, get a list of things students want. It can be gifts for Christmas or birthday presents (about 10 will last you 30 minutes easily). Then, look up these on the internet. You can use Amazon to get the prices, or check specific sites for things like pets or cars. Save the pictures too, and show them on a computer screen if you can.

Since these are gifts, don't list cheap things like pencils, candy, or food (list things you would most likely unwrap). Instead, list school supplies so it is higher priced (higher that 20 dollars at least). Only 2 or 3 items under 100 dollars is good. The other stuff should be from 100-1,500 dollars. If they want a car, go ahead and get a really expensive one. The idea here is to practice reading and saying larger numbers.

After you get all the prices, divide the class up into at least 4 teams (4 or 5 students per team for more teams). Each team will guess the price of one of the items. The closest one to the actual price gets a point, and they are the last to guess the price of the next item. They also get to choose the next item to guess the price of. The second team closest to the actual price then guesses the price first, and then the third, fourth, and fifth team. Do the same thing for each round/item.

You can give them play money and have them count out the money to match the actual cost. This will help them understand the use of 20 dollar bills instead of 1, 5, or 10 dollar bills. Add coins to the higher level students and have them name how many of a specific coin or bill is needed (Ex. "$130.48", six 20 dollar bills, one 10 dollar bill, 1 quarter, 2 dimes, and 3 pennies).

With the last one, I often give each team a piece of small paper and instead of guessing the price in turns, they write it down. This can be for bonus points or just one point.

Downloads: 156

Reply to This

Replies to This Discussion

Great lesson, Marcus- and what a clever way to get them practicing with higher numbers!

Also, you did a great job tagging, which means a teacher will be able to find your lesson down the road, when they need it. Thank you!

I have had fun having kids make up pretend budgets to supply and furnish their first apartment... using the advertising inserts from the local paper... my details are sketchy (it's been awhile since I've used it) but you get the general idea. They really enjoyed this, from scanning the ads and cutting out the pictures to laughing about what they had and didn't have by the time they ran out of money.

Answer? Roommates!
That game is priceless! It can be really as simple as you stated, just find pictures for the items and assign prices to them.

I also made a "ToysRus" Price is Right powerpoint with all the whistles that some teachers might use also.... Find it in our PPT Games Resources. (Click RESOURCES) above. We also have The Price is Right arcade game in our Learning Arcade.

Good stuff, very Christmasee too.

Cheers,
David

Reply to Discussion

RSS

© 2020   Created by ddeubel.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service